Det är länge sedan Sverige hade två anfallare på den här nivån samtidigt. När Henrik Larsson och Zlatan Ibrahimović spelade tillsammans i landslaget mellan 2002 och 2010 var de aldrig riktigt på topp samtidigt — Larsson tonade ner när Zlatan steg fram. Den anfallsduo som nu står i centrum inför VM 2026 i USA, Kanada och Mexiko är något annat: två spelare som är i sina bästa år samtidigt, och som kompletterar varandra på ett sätt som få landslag i världen kan matcha.
Två olika anfallartyper — på samma planhalva
Alexander Isak är den eleganta nummer 9:an. 196 cm lång men med en bollkontroll och vänsterfot som ofta får motståndarbackar att se ut som de står still. Hans roll i Liverpool sedan flytten sommaren 2025 har varit som spelutvecklande anfallare: släpper sig, kopplar mittfält och anfall, och avslutar med kirurgisk precision när bollen kommer i straffområdet.
Viktor Gyökeres, å andra sidan, är ren kraft. I sin debutsäsong med Arsenal 2025/26 levererade han 20 mål i Premier League och var en av nycklarna när Arsenal vann ligan, genom att jaga djupledspass, dominera fysiskt i luftrummet och slita ner motståndarförsvar över 90 minuter. Han är en arbetare i straffområdet — den typ av spelare som tröttar ut backlinjer och alltid är där för returerna.
Förbundskapten Graham Potter har sedan han tog över hösten 2025 byggt landslaget kring exakt den här polariteten. Isak som falsk nia eller hängande forward, Gyökeres som ren spjutspets framför. I de matcher där det fungerat — 3–1 mot Ukraina i playoff-semin, 3–2 mot Polen i finalen — har Sverige sett ut som ett lag som faktiskt har en plan.
Sveriges chanser i VM 2026 — vad krävs?
Vägen till åttondelsfinal är inte enkel ens i ett 48-lagsformat. Sverige spelar i grupp F mot Nederländerna, Japan och Tunisien. På pappret är det en jämn grupp där andra- eller tredjeplatsen ska vara nåbar, men där Nederländerna-mötet sätter tonen för hela mästerskapet. För en mer fullständig analys av Sveriges möjligheter under turneringen och vad som krävs för att Blågult ska ta sig vidare, har VM 2026-portalen gjort en utförlig genomgång av Sveriges chanser i VM 2026 som tar upp både taktiska och historiska faktorer.
Det Potter och truppen vet är att 2026 års format med 48 lag och en utökad slutspelsväg gör att även de lag som kommer 3:a i gruppspelet kan ta sig vidare. Sverige behöver inte vinna gruppen för att klara åttondelsfinalen. Men för att duon Isak/Gyökeres ska få chansen mot verkliga toppmotståndare i slutspelet måste minst en av dem hitta målformen direkt.
Det taktiska problemet — hur hittar de varandra?
Det stora frågetecknet är inte om Isak eller Gyökeres kan göra mål. Båda har bevisat det i ligaspel på den högsta nivån. Den verkliga frågan är: hur kombineras de utan att en av dem blir överflödig?
Potter har testat tre system under uppladdningen:
4-4-2 med klassisk anfallsduo: Gyökeres som referenspunkt högst upp, Isak som hängande nia som kopplar mittfältet. Det fungerar mot lag som spelar med fyrbackslinje och relativt högt försvar. Mot Japan och Tunisien kan det vara den bästa formationen.
4-2-3-1 med Isak på topp: Gyökeres flyttas till bänken eller används som rotation. Det här är systemet som passat Liverpool bäst, men kostar Sverige Gyökeres bidrag i pressspel och fysiska dueller. Mot Nederländerna skulle det vara ett vågspel.
3-5-2 med båda framme: Det mest ambitiösa systemet. Tre mittbackar (Lindelöf, Hien, Beier eller motsvarande), två wingbackar med tempo, och en stark fembackad mittlinje. Båda anfallarna får utrymme att jaga djupledspass. Det är taktiskt krävande men passar truppmaterialet.
I uppladdningsmatcherna mot Norge (1 juni) och Grekland (4 juni) använde Potter 4-4-2 i båda. Det är förmodligen utgångsläget för premiären.
Vad statistiken säger
Under kvalet till EM 2024 och VM-kvalet 2025 spelade Isak och Gyökeres tillsammans i 11 matcher som ren anfallsduo. Resultatet:
- 15 mål kombinerat (Isak 8, Gyökeres 7)
- 6 mål-assist mellan varandra (mest från Isak till Gyökeres)
- xG per match: 2,1 (högst av alla Sveriges spelarpar de senaste fem åren)
- Andel matcher där minst en gjorde mål: 9 av 11 (82 %)
Det är inte siffror som ljuger. När duon spelar tillsammans skapar Sverige målchanser i en helt annan utsträckning än utan dem. Frågan är bara om det räcker i ett VM-slutspel.
Det realistiska scenariot
Sverige har inte vunnit ett VM och kommer inte vinna detta heller. Det är värt att vara ärlig om det. Men i ett 48-lagsformat där Sverige kan ta sig till åttondelsfinalen utan att besegra Nederländerna — och där en form-Isak och en form-Gyökeres tillsammans kan slå ut ett medelmåttigt landslag i kvartsfinal — är kvartsfinalplats ett rimligt golv för förväntningarna och semifinal ett scenario som inte är otänkbart.
För svensk fotboll har det inte varit lika realistiskt att drömma om VM-framgång sedan 1994. Skillnaden då var Brolin och Dahlin. Idag är det Isak och Gyökeres. Två anfallare som på var sitt håll redan har bevisat att de hör hemma bland de bästa i Europa. Nu får de prova om de hör hemma bland de bästa i världen också.





